Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр



Батлав: Сургалтын менежер ......................................./Л. Пүрэвжав/     
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр1
Сэдэв:Вэб технологийн үндэс, вэб хуудас болон вэб сайтын тухай
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:Вэб гэж юу вэ түүний талаар ойлголттой болж вэб хуудас үүсгэж сурах
Хичээлийн зорилт:
·         Вэбийн тухай ойлголттой болох
·         Вэбийг үүсгэж сурах
·         Вэбийн хэрэглээнд суралцах
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик
Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Интернэт гэж юуг хэлэх вэ? Та нар ямар ямар вэб        сайт мэдэх вэ?
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
       §  Google
      §  Youtube
       §  Gogo 


Шинэ мэдлэг олгох  шат-10  мин



Гарчиг бичүүлнэ.Вэб технологийн үндэс, вэб хуудас болон вэб сайтын тухай
Вэб хуудас болон вэб сайтын тухай тодорхой тайлбарлан өгч сурагчидтайгаа харилцан ярилцана.
Гарчиг бичнэ. Вэб технологийн үндэс, вэб хуудас болон вэб сайтын тухай
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсож ярилцана.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-17 мин
товч тэмдэглэл бичүүлнэ. ТӨМ1 тарааж өгнө.
Багшийн тарааж өгсөн материалыг уншаад товч тэмдэглэл хөтлөнө.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
www- ямар үгний товчлол вэ?


Вэбийг ашиглаж байгаа үйлчлүүлэгчийг юу гэж нэрлэдэг вэ?


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.



Дүгнэлт -3мин
Багш сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Гэрийн даалгавар-2мин

Өөрийн орох дуртай вэб сайтын мэдээллийг ажиглаж  ирэх. Вэб сайт яаж хийдэг талаар судална. Сурах бичгийн 156 “гипертекстэн баримт, түүний формат өргөтгөлийг бич.
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх

Дүгнэлт:
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л.Туул



Батлав: Сургалтын менежер ......................................./Л.Пүрэвжав/
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр2
Сэдэв:Вэбийн төлөвлөлт зохиомж болон HTML хэлний бүтэц
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:Вэбдээр тавигдах мэдээллээс хамаарч дизайнаа төлөвлөнө. Өөрөөр хэлбэл мэдээллээ цуглуулж, төлөвлөгөөгөө зохиогоод HTML кодоо бичих.
Хичээлийн зорилт:
·         Вэб дизайны программ ашиглах
·         HTML хэлийг ашиглах
·         Вэб хуудасныхаа үндсэн цэсийг гаргах
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик
Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Та нар ямар ямар вэб сайт орох дуртай вэ?
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  youtube
§  Facebook


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.Вэбийн төлөвлөлт , зохиомж болон HTML хэлний бүтэц
Вэбийг хийхийн өмнө ямар бүтэцтэй вэб хийхээ төлөвлөж сурагчтайгаа ярилцана. ТӨМ1 тарааж өгнө.
Гарчиг бичнэ. Вэбийн төлөвлөлт , зохиомж болон HTML хэлний бүтэц
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсож ТӨМ1 ийг уншина.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
“Миний анхны вэб” нэртэй сайт хийлгэнэ.
ТӨМ1- ээс товч тэмдэглэл хөтөлж “Миний анхны вэб” нэртэй сайт хийнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Вэб хийхэд ямар 2 програмыг ашиглаж болох вэ?


HTML гэж ямар үгний товчлол вэ?


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Багш сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Гэрийн даалгавар-2мин

Өөрийн талаар товч танилцуулгатай вэб хийж ирэх.
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх


Дүгнэлт:
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул



Батлав: Сургалтын менежер ......................................./Л. Пүрэвжав/
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр3
Сэдэв:HTML хэлний үндэс
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:HTML хэлний тагууд буюу кодтой ажиллах зарчмууд.
Хичээлийн зорилт:
·         Вэб баримтад зүйл буюу параграфтай ажиллах таг
·         Бичвэрийг хэлбэржүүлэх команд (таг)
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик






Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  HTMLгэдэг нь ямар үгний товчлол вэ?
§  <html>; </html> HTML хэл дээр ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Энэ командуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  Багшийн асуусан асуултад хариулна.


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.HTML хэлний үндэс
Вэб баримтад зүйл буюу параграфтай ажиллаж таг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх тагуудыг тайлбарлан өгч сурагчтайгаа ярилцана.


Гарчиг бичнэ. HTML хэлний үндэс
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсон харилцан ярилцаж



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
ТӨМ1 тарааж өгнө.
Сурах бичгийн 161- р хуудсанд байгаа хүснэгтэн доторх кодыг бичиж үр дүнг харах.
Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ1-ийгуншиж товч тэмдэглэл хөтөлнө.
Өгсөн даалгаварыг гүйцэтгэнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Параграфтай ажиллах тагыг нэрлэн бич.


Бичвэрийг хэлбэржүүлэх тагыг нэрлэн бич.


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.

Гэрийн даалгавар-2мин

Өнөөдрийн үзсэн тагийг оролцуулж дуртай вэб хийж ирэх
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх

Дүгнэлт:
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул


Батлав: Сургалтын менежер ......................................./ Л. Пүрэвжав /
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 4
Сэдэв:HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах тагууд
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:HTML хэлний тагууд буюу кодтой ажиллах зарчмууд.
Хичээлийн зорилт:
·         Вэб браузерт зурагтай ажиллах тагуудыг мэдэх
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик
Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Параграфтай ажиллах тагуудыг нэрлэ.
§  Бичвэрийг хэлбэржүүлэх тагуудыг нэрлэ.
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  Багшийн асуусан асуултанд хариулж нэрлэнэ.


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах таг.
 Шинээр үүсгэсэн вэбэндээ яаж зураг оруулах тухй сурагчидтайгаа ярилцан тайлбарлаж өгнө.


Гарчиг бичнэ. HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах таг.
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсон харилцан ярилцана.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
ТӨМ1 тарааж өгнө.
Ангид хийсэн “миний анхны вэб” нэртэй сайтан дээр зураг нэмж оруулна.

Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ1-ийгуншиж товч тэмдэглэл хөтөлнө.
Өгсөн даалгаварыг гүйцэтгэнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Зурагтай ажилллах тагуудыг нэрлэн бич


Вэб хуудсанд байрлах зураг нь ихэвчлэн ямар өргөтгөлтэй байдаг вэ?


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Гэрийн даалгавар-2мин

Өнөөдрийн үзсэн тагийг оролцуулж дуртай вэбээ хийж ирэх
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх



Дүгнэлт
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул


Батлав: Сургалтын менежер ......................................./ Л. Пүрэвжав /
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 5
Сэдэв:HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах тагууд
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:HTML хэлний тагууд буюу кодтой ажиллах зарчмууд.
Хичээлийн зорилт:
·         Вэб браузерт зурагтай ажиллах тагуудыг мэдэх
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик
Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Параграфтай ажиллах тагуудыг нэрлэ.
§  Бичвэрийг хэлбэржүүлэх тагуудыг нэрлэ.
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  Багшийн асуусан асуултанд хариулж нэрлэнэ.


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах таг.
 Шинээр үүсгэсэн вэбэндээ яаж зураг оруулах тухй сурагчидтайгаа ярилцан тайлбарлаж өгнө.


Гарчиг бичнэ. HTML хэлний үндэс, зурагтай ажиллах таг.
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсон харилцан ярилцана.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
ТӨМ1 тарааж өгнө.
Ангид хийсэн “миний анхны вэб” нэртэй сайтан дээр зураг нэмж оруулна.

Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ1-ийгуншиж товч тэмдэглэл хөтөлнө.
Өгсөн даалгаварыг гүйцэтгэнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Зурагтай ажилллах тагуудыг нэрлэн бич


Вэб хуудсанд байрлах зураг нь ихэвчлэн ямар өргөтгөлтэй байдаг вэ?


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Гэрийн даалгавар-2мин

Өнөөдрийн үзсэн тагийг оролцуулж дуртай вэбээ хийж ирэх
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх

Дүгнэлт
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул
/



Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 6
Сэдэв:HTML хэлний үндэс, хүснэгттэй ажиллах тагууд
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:HTML хэлний тагууд буюу кодтой ажиллах зарчмууд.
Хичээлийн зорилт:
·         Вэб браузерт хүснэгттэй ажиллах тагуудыг мэдэх
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик

Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Зурагтай ажиллах тагуудыг нэрлэ.
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  Багшийн асуусан асуултанд хариулж нэрлэнэ.


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.HTML хэлний үндэс, хүснэгттэй ажиллах таг.
 Шинээр үүсгэсэн вэбэндээ яаж хүснэгт оруулах тухай сурагчидтайгаа ярилцан тайлбарлаж өгнө.


Гарчиг бичнэ. HTML хэлний үндэс, хүснэгттэй ажиллах таг.
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсон харилцан ярилцана.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
ТӨМ1 тарааж өгнө.
Сурах бичгийн 165- р хуудсанд байгаа кодыг бичиж үр дүнг харах.
Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ1-ийгуншиж товч тэмдэглэл хөтөлнө.
Өгсөн даалгаварыг гүйцэтгэнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Хүснэгттэй ажиллах тагуудыг нэрлэн бичих


“Cellspacing” командаар юуг зааж өгөх вэ?


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.

Гэрийн даалгавар-2мин

Өнөөдрийн үзсэн тагийг оролцуулж дуртай вэбээ хийж ирэх
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх
Дүгнэлт:
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул



Батлав: Сургалтын менежер ......................................./Л. Пүрэвжав/
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 7
Сэдэв:HTML хэлний үндэс, холбоос оруулах
Хамрах хүрээ: 10-р анги
Хичээлийн зорилго:HTML хуудсанд холбоос оруулах
Хичээлийн зорилт:
·         HTML хуудсанд холбоос оруулах тагуудыг мэдэх
Хэрэглэгдэхүүн: Лаборатори, анги танхим, ТӨМ, сурах бичиг, (LCD) проектор, самбар, шохой, үзүүлэн
Цаг төлөвлөлт:
 Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх -3 мин
Шинэ мэдлэг олгох- 15мин
Бүтээлч үйл ажиллагаа- 12мин
Үнэлгээ-5мин
Дүгнэлт-3 мин
Гэрийн даалгавар-2мин
Заах арга:Харилцан ярилцах, багаар ажиллах аргыг ашигласан.
Хичээлийн залгамж холбоо: Математик

Хичээлийн элемент
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах сэдэл төрүүлэх шат-3  мин
Мэндэлнэ.
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ!
Багш дараах асуултыг асууж ярилцана.
§  Хүснэгттэй ажиллах тагуудыг нэрлэ.
Мэндэлнэ.
Сайн та сайн байна уу?
§  Багшийн асуусан асуултанд хариулж нэрлэнэ.


Шинэ мэдлэг олгох  шат-15  мин



Гарчиг бичүүлнэ.HTML хэлний үндэс, холбоос оруулах.
HTML хуудсанд яаж холбоос оруулдаг тухай сурагчидтайгаа ярилцан тайлбарлаж өгөх


Гарчиг бичнэ. HTML хэлний үндэс, холбоос оруулах.
Багшийн тайлбарлаж байгаа зүйлийг анхааралтай сонсон харилцан ярилцана.



Бүтээлч үйл ажиллагаа-12 мин
ТӨМ1 тарааж өгнө.
Жижиг хэмжээний 4 мөрт шүлгэнд холбоос оруулах.

Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ1-ийгуншиж товч тэмдэглэл хөтөлнө.
Өгсөн даалгаварыг гүйцэтгэнэ.





Үнэлгээ -5мин


Сурагчийн өөрийн үнэлгээ
 Мэддэг болон чаддаг
Мэдэхгүй болон чадахгүй
Холбоосууд дотроо хэдэн янз байх вэ?


Холбоос оруулах командыг нэрлэн бич.


Хүүхэд өөрийгөө үнэлэхдээ 1, 2, 3 гэх оноог тавина.


Дүгнэлт -3мин
Сурагчтайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Сурагчидаас өнөөдрийн үзсэн хичээлээс ойлгоогүй үлдсэн зүйл байгаа эсэхийг мэднэ
Багштайгаа ярилцаж дүгнэлт гаргана.
Ойлгоогүй үлдсэн зүйлээ багшаасаа асууна.

Гэрийн даалгавар-2мин

Өнөөдрийн үзсэн тагийг оролцуулж дуртай вэбээ хийж ирэх
Багшийн өгсөн даалгаврыг тэмдэглэж аваад хийж ирэх
Дүгнэлт:
Ашигласан материал:Мэдээлэлзүй 10-р анги сурах бичиг
Боловсруулсан оюутан багш: Л. Туул

 





















 

No comments:

Post a Comment